Victoria apartament, noclegi

przyroda...

jaskinie to unikalny twór przyrody, a na Liptowie dostÄ™pne dla zwiedzajÄ…cych sÄ… aż trzy! A każda jest zupeÅ‚nie inna...

Demianowska Jaskinia Lodowa

Demianowska Jaskinia Lodowa jest póÅ‚nocnÄ… częściÄ… sÅ‚awnych JaskiÅ„ Demianowskich. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje dziÄ™ki utrzymujÄ…cemu siÄ™ przez caÅ‚y rok lodowemu wypeÅ‚nieniu, potężnym komorom, bogatej faunie i ciekawej historii. Znajduje siÄ™ po prawej stronie Doliny Demianowskiej w póÅ‚nocnej części Niskich Tatr. PoÅ‚ożona jest w Rezerwacie Dolina Demianowska na terenie Parku Narodowego Niskie Tatry. WejÅ›ie do jaskini prowadzi w turni Baszta i znajduje siÄ™ na wysokoÅ›ci 840 m n.p.m., okoÅ‚o 90 m nad dnem doliny i znajduje siÄ™ zaledwie 2 km na póÅ‚noc od Demianowskiej Jaskini Slobody (WolnoÅ›ci). Lodowe wypeÅ‚nienie jaskini powstaje prawdopodobnie od 500 lat i w kombinacji innymi formacjami tworzy niepowtarzalnÄ… atrakcjÄ™ turystycznÄ….

 

 


Demänovská jaskyňa slobody (Demianowska Jaskinia WolnoÅ›ci)

 

Narodowy Pomnik Przyrody - Jaskinie Demianowskie - znajdujÄ…ce siÄ™ w póÅ‚nocnej części Niskich Tatr sÄ… najdÅ‚uższym systemem jaskiÅ„ na SÅ‚owacji. PerÅ‚Ä…, jedynÄ… w swoim rodzaju jest Demianowska Jaskinia Slobody. Zachwyci ona każdego swoim niepowtarzalnym wystrojem, bogactwem kolorów, tajemniczym podziemnym potokiem Demianowka i czarujÄ…cymi jeziorkami. Jest najczęściej odwiedzanÄ… jaskiniÄ… SÅ‚owacji.
Demianowska Jaskinia Slobody znajduje siÄ™ w póÅ‚nocnej części Niskich Tatr w Dolinie Demianowskiej, miÄ™dzy Liptowskim Mikulaszem a znanym oÅ›rodkiem narciarskim Jasna. Charakteryzuje jÄ… wspaniaÅ‚a paleta kolorów i formacji skalnych. Unikalne sÄ… znajdujÄ…ce siÄ™ w nie j podziemne jeziorka.

 


Jaskinia Vażecka

 

Jaskinia Vażecka jest jednÄ… z najbardziej znanych jaskiÅ„ na póÅ‚nocy SÅ‚owacji. Chociaż należy do najkrótszych udostÄ™pnionych jaskiÅ„, znana jest dziÄ™ki bogatej szacie, znaleziskom koÅ›ci nidźwiedzi jaskiniowych i bogatej faunie.

Chociaż tutejszym mieszkaÅ„com znana byÅ‚a już od dawna, jej pozostaÅ‚e korytarze zostaÅ‚y odkryte dopiero 1922 roku przez ważeckiego mieszkaÅ„ca O. A. HúskÄ™. PowstaÅ‚a w wyniku bocznej erozji rzeki BiaÅ‚y Wag. 

W 1928 roku została udostępniona część jaskini, obecną trasę o długości 235 m zwiedzający mogą podziwiać od 1954 roku. Czas zwiedzania wynosi od 25 do 40 minut.

Jaskinia jest bogato zdobiona przez formy naciekowe - różnobarwne stalaktyty, stalagmity i naÅ›cienne jeziorka.

Do rarytasów należą stare 40 000 lub nawet 51 000 lat koÅ›ci niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), który wymarÅ‚ 15-tisiÄ™cy lat temu. Liczne koÅ›ci tego gatunku znajdujÄ… siÄ™ w namuliskach korytarza nazwanego KostnicÄ….