Victoria apartament, noclegi

przyroda...

jaskinie to unikalny twór przyrody, a na Liptowie dostępne dla zwiedzających są aż trzy! A każda jest zupełnie inna...

Demianowska Jaskinia Lodowa

Demianowska Jaskinia Lodowa jest północną częścią sławnych Jaskiń Demianowskich. Na uwagę zasługuje dzięki utrzymującemu się przez cały rok lodowemu wypełnieniu, potężnym komorom, bogatej faunie i ciekawej historii. Znajduje się po prawej stronie Doliny Demianowskiej w północnej części Niskich Tatr. Położona jest w Rezerwacie Dolina Demianowska na terenie Parku Narodowego Niskie Tatry. Wejśie do jaskini prowadzi w turni Baszta i znajduje się na wysokości 840 m n.p.m., około 90 m nad dnem doliny i znajduje się zaledwie 2 km na północ od Demianowskiej Jaskini Slobody (Wolności). Lodowe wypełnienie jaskini powstaje prawdopodobnie od 500 lat i w kombinacji innymi formacjami tworzy niepowtarzalną atrakcję turystyczną.

 

 


Demänovská jaskyňa slobody (Demianowska Jaskinia Wolności)

 

Narodowy Pomnik Przyrody - Jaskinie Demianowskie - znajdujące się w północnej części Niskich Tatr są najdłuższym systemem jaskiń na Słowacji. Perłą, jedyną w swoim rodzaju jest Demianowska Jaskinia Slobody. Zachwyci ona każdego swoim niepowtarzalnym wystrojem, bogactwem kolorów, tajemniczym podziemnym potokiem Demianowka i czarującymi jeziorkami. Jest najczęściej odwiedzaną jaskinią Słowacji.
Demianowska Jaskinia Slobody znajduje się w północnej części Niskich Tatr w Dolinie Demianowskiej, między Liptowskim Mikulaszem a znanym ośrodkiem narciarskim Jasna. Charakteryzuje ją wspaniała paleta kolorów i formacji skalnych. Unikalne są znajdujące się w nie j podziemne jeziorka.

 


Jaskinia Vażecka

 

Jaskinia Vażecka jest jedną z najbardziej znanych jaskiń na północy Słowacji. Chociaż należy do najkrótszych udostępnionych jaskiń, znana jest dzięki bogatej szacie, znaleziskom kości nidźwiedzi jaskiniowych i bogatej faunie.

Chociaż tutejszym mieszkańcom znana była już od dawna, jej pozostałe korytarze zostały odkryte dopiero 1922 roku przez ważeckiego mieszkańca O. A. Húskę. Powstała w wyniku bocznej erozji rzeki Biały Wag. 

W 1928 roku została udostępniona część jaskini, obecną trasę o długości 235 m zwiedzający mogą podziwiać od 1954 roku. Czas zwiedzania wynosi od 25 do 40 minut.

Jaskinia jest bogato zdobiona przez formy naciekowe - różnobarwne stalaktyty, stalagmity i naścienne jeziorka.

Do rarytasów należą stare 40 000 lub nawet 51 000 lat kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), który wymarł 15-tisięcy lat temu. Liczne kości tego gatunku znajdują się w namuliskach korytarza nazwanego Kostnicą.